Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Geoekonomija ili „vođenje rata drugim sredstvima“

Komentari (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 17 mart 2024 18:03
andronikus
Za ostvarivanje koncepcije odnosa nazvanih "geoekonomija" veoma je važna vojska, jaka, moderna, snažna. Ovo je lako napisati a teško ostvariti tim pre što je poslednjih trideset godina izrazit trend slabljenje vojnih potencijala malih država. Evo kod nas, razbijena je JNA, gotovo istovremeno i država SFRJ sa sve privredom i velikim razvojem mita i korupcije. Ni jedna od njenih naslednica nema vojsku kvalitetnu kao što sam ukratko opisao u prvoj rečenici komentara. Nemaju ni privredu kao što je bila u SFRJ. Zato je logično pitanje iz čega da finansiraju vojsku? Ovim je otvorena platforma da se zemlje politikom "geoekonomije" unište, podrede, pljačkaju. U tome učestvuju i tome doprinose, što bi kazali "Mirko i Slavko", sluge neptijatelja i domaći izdajnici. Za divno čudo njih u narodu uvek ima, uvek se nađu. Zašto? Zato jer je uništavanje morala, čestitosti, čojstva, razaranje domicilne kulture jedan od ciljeva "geoekonomije" koja postiže bolje rezultate od klasične vojske odnosno rata.
Preporuke:
16
2
2 nedelja, 17 mart 2024 21:03
.
Dobar tekst.
Preporuke:
6
4
3 ponedeljak, 18 mart 2024 19:20
andronikus
Ovo je još jedan opis delovanja "geoekonomije", veoma jednostavan i razumljiv. Akcent u ovom tekstu je stavljen na kulturu koje je u našim životima sve manje i manje a ona je najbitnija. Čak je bitnija i od ekonomije.
Preporuke:
0
0
4 utorak, 19 mart 2024 11:13
siniša
Stvari zaista treba dočarati nacrtati.

Američki narativ u Srbiji kaže da Rusija nije peta ekonomija u svetu nego jedanaesta jer na primer Nemačka ima pet milijardi "bruto nacionalnog dohotka " , a Rusija dva.

A ovi moji, rusofili, odgovaraju, da ali Rusi imaju veću kupovnu moć.

I tako redom dosetka za dosetkom.

Međutim, hajde da mi stvar dočaramo i nacrtamo, da razume svaka sobarica.

Kad na selu vrše procebnu nečijeg bogatstva onda se ocenjuje i kolike novčane prihode neko ima, ali i livade, šume, useve, štale sa prasićima, kravama telićima, pilićima. Ulazi u to i poljoprivredna mehanizacija, i kola i kamioni, kuće, i drugi objekti. Pa i bela i ostala tehnika. I ušteđevina.

Američki narativ u Srbiji, računa u bogatstvo samo količinu naštampanih para. Ne računa na primer skladišta nafte, ili žita. I da ne nabrajam do ujutro.

Moguće da nije u pitanju samo neznanje i primitivizam, već pomalo i nerazumnost. "Bogatiji je onaj ko naštampa više dolara ili evra". Neće biti.
Preporuke:
2
0
5 utorak, 19 mart 2024 17:59
u tom zecu leži grm
Kinezi smatraju „da je američki dolar praktično sredstvo za pljačkanje realnih ekonomija. Potreban nam je izmenjeni ekonomski sistem zasnovan na trgovini stvarnim dobrima”.
Preporuke:
2
0
6 utorak, 19 mart 2024 18:02
neko iz mase
Jedini faktor koji čuva dolar od totalnog kolapsa je američka vojska i
Vašingtonovo globalno raspoređivanje prevarantskih nevladinih organizacija,
sa zadatkom da olakšaju pljačku svetske ekonomije
Preporuke:
2
0
7 sreda, 20 mart 2024 11:19
siniša @ neko iz mase
Dva su sidra američke privredne dominacije u svetu. Prvi je štampanje dolara bez pokrića u zlatu i drugi knjigonovodstvene manipulacije.

Od brojnih knjigovodstvenih manipulacija ja bih samo istako jednu vezanu za bruto nacionalni proizvod. Bruto nacionalni proizvod je zbir svih proizvoda i usluga.

Prva prevara se javlja u tome da li je kriterijum vlasništvo ili geografska lokacija gde se proizvod ostvaruje.

Da li tu spada proizvod i usluga na području SAD, ili može biti i na području Vijetnama, a ostvaruje ga pojedinac ili korporacija čije je domicilno mesto u SAD.

Pored bruto nacionalnog proizvoda postoji i bruto nacionalni dohodak koji osim proizvoda i usluga uključuje i druge izvore prihoda, kao na primer porezi, robno novčane transakcije, ili spekulacije novcem.

Najveća američka prevara je u tome što u bruto nacionalni dohodak računaju i primarnu emisiju dolara. Formiranjem EU imamo isti slučaj i u Nemačkoj gde računaju u bruto nacionalni dohodak štampanje evra.
Preporuke:
1
0
8 sreda, 20 mart 2024 17:59
dobro je to
g.nikolić je malo promenio ugao gledanja na geopolitičke i povezano geoekonomske tokove...dobrodošlo za čitaoce,,,posebno nakon povlačenja prvoklasnog g. nebojše katića.
Preporuke:
1
0
9 sreda, 20 mart 2024 19:14
svet je surov
1.
u txtu je nedovoljno izražen vojni aspekt,kao potpora svake geoekonomije...jer, i laiku je jasno da bez toga svaki geoekonomski koncept ostaje lepi san...! oduvek je tako bilo,a događaji našeg vremena to i sada potvrđuju...

2.
prilagođavanje pogleda g.nikolića jeste za pohvalu...tim pre što je do skoro njegov pogled na ove teme bio mahom zapadnocentričan/legitiman stav/...
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner